Як в Нью-Йорку створюють площі для людей

Управління транспорту Нью-Йорку у 2008 році в рамках втілення стратегічного плану «Раціональна організація вуличного руху» запустило проект NYC Plaza Program. Програма націлена на перетворення територій біля проїжджих частин, які майже не використовуються, на популярні в околиці простори. За час дії програми вже проведено 5 етапів і створено 22 громадських простора. Метою програми стало забезпечення кожного мешканця Нью-йорку привабливим місцем в межах 10 хв ходьби.


Bogardus

Програма заснована на тісній співпраці з громадськими ініціативами. Площі обирають на конкурсній основі серед пропозицій, які надіслали некомерційні організації, що хочуть оновити площу в своїй околиці. Пріоритет надається районам, які раніше були позавлені громадських просторів та в яких наявна потужна громада, здатна втілити проект в життя. За таких умов більше шансів інтегрувати територію в життя спільноти. Після реалізації проекту вся площа передається на утримання некомерційної організації, яка ініціювала реконструкцію.

Управління транспорту відмічає, що найкраще змінювати місця з надмірним вуличним простором, який ніяк не використовується, є занадто заплутаним для автомобілістів, або просто нікому не потрібен. Зазвичай подібні місця обираються вздовж активних пішохідних коридорів, транзитних вузлів, з розташованою поруч роздрібною торгівлею або іншою діяльністю, що створює активність на площі. Бажано, щоб територія була більшою за 2000 м.кв. і в околиці невистачал активних зон.


Corona Plaza

Хоча програма розрахована на створення постійних площ, однак при реконструкції території здебільшого використовуються тимчасові матеріали. На такий вибір вплинули довготривалість проекту капітальної реконструкції площі. Декілька років витрачалось на проектування, отримання схвалення від місцевої громади, а ще потрібен час для будівництва. Використання тимчасових матеріалів та об’єктів дозволило істотно скоротити час розробки проекту та його реалізації.

На початку програми Управління транспорту віддавало перевагу нестандартним матеріалам. Однак з часом все ж таки довелось перейти на використання бетону, бордюрів та звичайних ліхтарів і лавок, оскільки для обслуговування попередніх доводилось знаходити спеціалізованих підрядників. Завдяки використанню тимчасових матеріалів вдається швидко змінити площу, і якщо зміни не мали негативного впливу на середовище і зробили його привабливіших для мешканців, то площа потроху облаштовується постійними об'єктами благоустрою. В іншому випадку всі зміни можна легко прибрати і повернути вулицю до початкового вигляду.


New Lots

Подібний процес дозволяє заспокоїти противників змін, які переймаються через зменшення кількості паркомісць та й взагалі суцільне зменшення проїджої частини. Утримання території місцевою громадою дозволяє контролювати та змінювати кількість місця відведеного машинам відповідно до потреб. Крім того часто новостворений простір виправляє складнощі та заплутані місця в дорожних потоках, що позитивно впливає на весь рух автотранспорту та загальну безпеку на дорозі.